BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Hokingov poslednji rad bi mogao biti ključ za otkrivanje paralelnih univerzuma

RT: Hokingov poslednji rad bi mogao biti ključ za otkrivanje paralelnih univerzuma
19.03.2018. god.


Izvor:
Vostok / RT

Fizičar Stiven Hoking je, navodno, ostavio iza sebe poslednji istraživački rad koji bi mogao da obezbedi ključ za pronalaženje paralelnih univerzuma. Rad je završio, prema izveštajima, pred samu smrt.

Svetski poznati fizičar umro je u svojoj kući u Kembridžu u 76. godini. On je iza sebe ostavio poslednji naučni rad, koji navodno predstavlja teorijsku osnovu kako bi kosmička sonda mogla da pretraži kosmos radi dokaza o "multiuniverzum" - teoria o mnoštvu univerzuma koji postoje uz naš.

"Ovo je bio Stiven: Smelo da ide tamo gde se `Zvezdane staze` plaše da kroče", rekao je Tomas Hertog, profesor teorijske fizike na Univerzitetu Leuven u Belgiji i koautor rada.

"Često je nominovan za Nobelovu nagradu i trebalo je da je dobije. Sada više ne može."

Naslov rada, "Glatki izlaz iz večne inflacije", odnosi se na elemente Hokingove teorije "bez granica", u kojoj je saopštio da se naš univerzum proširio sa male tačke nakon Velikog praska. Njegova teorija ukazuje na to da je Veliki prasak koji je proizveo naš univerzum bio samo jedan u nizu beskonačnog broja velikih prasaka, od kojih je svaki proizveo svoj sopstveni univerzum.

Ova beskonačnost, prema Hertogu, učinila je čitavu ideju nemoguću za proveriti kroz eksperimente. Novi dokument ima za cilj da olakša razumevanje multiuniverzuma i da ga pretvori u "naučni okvir koji se može testirati". 
 
Hoking je bio zabrinut jednom od vizija koje je imao, te je napravio mnoštvo predviđanja o budućnosti čovečanstva, odnosno da ljudi uskoro mogu biti zamenjeni veštačkom inteligencijom.

Hoking je patio od bolesti motornih neurona od 1964. godine. Bio je vezan za invalidska kolica tokom većeg dela svog života i zavisio je od kompjuterizovanog govornog sistema. Njegova knjiga "Kratka istorija vremena" objavljena je 1988. godine i prodada je u više od 10 miliona primeraka.



  • Izvor
  • foto: FILE PHOTO © Francois Lenoir / Reuters/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »